Prostějov v porovnání s jinými městy dlouhodobě zanedbává podporu studentů. Ti dnes mohou najít oporu alespoň u Olomouckého kraje, jenž bude podporovat studenty, kteří vyjíždějí na zahraniční pobyty, částkou 3 000 Kč měsíčně. Před časem jsem na prostějovském zastupitelstvu navrhoval, aby město vytvořilo čtyři stipendijní programy pro studenty a začalo je více podporovat. Jeden z nich měl cílit na podporu prostějovských studentů, kteří vyjíždí do zahraničí. Zároveň jsem chtěl, aby město určilo kritéria, podle kterých bude studenty podporovat. Můj návrh byl zamítnut s tím, že rada vypracuje alternativní návrh.
Výsledkem několikaměsíční práce byla analýza, která vysvětlovala, proč to nejde a proč nic nemá smysl. Studenti si prý mohou žádat město o peníze na cokoliv, co nějak souvisí se studiem. Kritéria nejsou důležitá, školská komise si to posoudí po svém. Ale co když se sejde hodně žádostí a bude je potřeba roztřídit a vyhodnotit? To nehrozí, protože studenti o této možnosti neví a město ji raději nijak nepropaguje.
Program Erasmus+ (a další podobné programy) pokryje studentům velkou část nákladů, ale zdaleka ne všechny. Proto na zahraniční pobyty jezdí spíše studenti ze středních a vyšších tříd, chudší si to často nemohou dovolit. Erasmus+ účastníky rozvíjí po všech stránkách; naučí se jazyky, zlepší se v komunikaci, spolupráci s ostatními, poznají nové prostředí, najdou lepší uplatnění a celkově získají větší rozhled.
Jakákoliv investice do vzdělání je smysluplná a naší společnosti se několikanásobně vrátí. Bohužel město Prostějov uvízlo v minulosti a diví se, proč mladí odcházejí pryč. Na jednu stranu je mu zatěžko dát ročně nějakou drobnou částku do vzdělání, na druhou stranu lije miliony do sportovního byznysu a podobných černých děr. Budoucností Prostějova nejsou montovny, ale vzdělaní sebevědomí lidé s rozhledem.
Martin Hájek
historik, knihovník-katalogizátor a zastupitel města Prostějova